Prvý adenovírus, ktorý prešiel z opice na človeka
18.7.2011 16:45:14 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2188x
Nový vírus, ktorý sa šíril v kalifornskej kolónii opíc v roku 2009 infikoval aj vedca a jeho rodinu a je prvým adenovírusom, ktorý prešiel medzi dvomi živočíšnymi druhmi a ostal naďalej nákazlivý.
Vedci z Kalifornskej univerzity, ktorý nový vírus v čase jeho šírenia popísali, potvrdili, že u opíc titi a dvoch ľudí šlo o rovnaký vírus. Potvrdili tiež že vírus je u oboch druhov enzvyčajný, čo by mohlo znamenať, že pochádza od tretieho, neznámeho živočíšneho druhu. Otázkou ostáva, či sa vírus preniesol z opíc na človeka alebo naopak.
Adenovírusy bežne napádajú mnohé živočíšne druhy, aj človeka, opice alebo hlodavce a u ľudí spôsobujú množstvo chorôb, napríklad hnačku alebo zápal pľúc. Na rozdiel od koronavírusov, ktoré spôsobujú napríklad chrípku, nebolo doteraz známe, že by aj adenovírusy prechádzali z jedného živočíšneho druhu na iný.
„Adenovírusy môžeme teraz pridať na zoznam patogénov, ktoré prechádzajú medzi druhmi,“ povedal Charles Chiu, ktorý na univerzite riadi vírusové diagnostické centrum. „Hoci sme to predpokladali, až tento výskum to dokázal.“
Vírus, ktorý vedci nazvali adenovírus titi opice (TMAdV), napadol viac ako tretinu titi opíc v kalifornskom centre pre výskum primátov na konci roku 2009. U opíc spôsobil vírus ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré prešli do zápalu pľúc, na následky ktorého zomrelo 19 z 23 nakazených opíc.
Približne v čase prepuknutia choroby sa problémy s dýchacími cestami objavili aj u vedca, ktorý sa o opice staral. Rovnako ochoreli aj dvaja ďalší členovia jeho rodiny, ktorí do kontaktu s opicami neprichádzali. Všetci traja sa z ochorenia dostali bez potreby liekov.
Chiua požiadalo centrum pre výskum primátov o identifikovanie patogénu. Jeho úlohou bolo zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby v budúcnosti. Pretože neexistovali záznamy o chorobe ľudí, musel Chiu v spolupráci s univerzitou hľadať vírus pomocou testov protilátok u opíc aj u ľudí. Protilátky proti TMAdV mali v tele všetci traja chorí ľudia aj nakazené opice a nikto iný z výskumného centra.
Adenovírus je podľa záznamov prvý, ktorý sa vyskytuje u dvoch živočíšnych druhov. Je nezvyčajný aj tým, že s najbližším známym príbuzným vírusom má podobných len 56 % DNA.
„Je to určite nový druh adenovírusu a je celkom odlišný od tých, ktoré sme už videli,“ povedal Chiu. „Relatívne vysoká úmrtnosť u opíc by mohla znamenať, že tie nie sú prirodzeným hostiteľom vírusu. Hostiteľa stále nepoznáme.“
Chiu povedal, že nedostatok záznamov o víruse u ľudí znamená, že je nepravdepodobné, aby sa vírus začal šíriť od vedca. Počas testov protilátok objavili vedci jednu zdravú opicu Starého sveta, makaka rhesusa, ktorá mala protilátky na TMAdV, čo by mohlo znamenať, že vírus prešiel z týchto opíc na opice Nového sveta, ktoré nemali protilátky.
Centrum pre výskum vírusov pokračuje vo výskume na opiciach v Brazílii a Afrike s cieľom zistiť, či sa vírus objavuje aj vo voľne žijúcej populácii opíc zo Starého alebo Nového sveta a či v týchto podmienkach tiež prechádza na človeka.