Základy pre zvládnutie pracovného pohovoru
10.12.2019 14:55:18 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1924x
Prečítaj si náš krátky článok o 6tich krokoch k úspešne zvládnutému pohovoru. Možno si si doteraz myslel, že pracovný pohovor je iba o znalostiach a vzdelaní. Nie je to úplne tak.
Pracovné pohovory sú komplexná záležitosť, v ktorej sa má odzrkadliť tvojich viacero kvalít z viacerých oblastí.
6 krokov pre úspešný pohovor:
Prvá podstatná vec, ktorú v žiadnom prípade nemôžeš odignorovať, je prehľad informácií o firme, prípadne aj o osobe, s ktorou pohovor budeš mať. V prvom rade ti to pomôže v písaní životopisu, ktorý by mal obsahovať iba tie najdôležitejšie body. Následne aj motivačný list, ktorý budeš presne adresovať zamestnávateľovi.
V podstate týmito informáciami si pomôžeš aj neskôr na pohovore, keďže sa ti bude ľahšie hľadať odpoveď na otázku typu: „Čo vás na našej ponuke zaujalo?“ a podobne.
Druhá dôležitá vec je oblečenie. Nie len dámy, ale aj páni majú s týmto problémy. Odporúčame na seba vziať niečo neutrálnejšie a riadiť sa heslom : Menej je viac. Pohovor totiž nie je módna prehliadka a netreba zbytočne provokovať.
Správny postoj tela je ďalším bodom, na ktorý nezabúdaj. Počas pohovoru musíš sedieť tak, aby bolo vidieť, že sa o prácu skutočne zaujímaš. Takže žiadne vyvaľovanie a radšej zvoľ sedenie priamo so spustenými nohami, dámy si prípadne môžu nohy prekrížiť. Ruky drž pri tele v prirodzenej polohe. Držanie tela vie niekedy povedať viac ako slová. Snaž sa vyvarovať nechcenému nervóznemu klopkaniu topánok, hraniu s vlasmi alebo ohrýzaniu nechtov. Mnoho vecí robíme úplne prirodzene- treba si ich uvedomiť.
Dávaj personalistovi spätnú väzbu. Ak si dobre počúval je treba aj nejako reagovať. Najlepšie ak si pripravíš otázky a budeš udržiavať konverzáciu v priateľskom duchu. Usmievaj sa a daj si záležať na očnom kontakte.
„Prečo máte medzeru v životopise?“ , zaskočila by ťa táto otázka? Snaž sa, aby nie ! Aj počas svojho „voľna“ na sebe pracuj a ak ťa nenapadá nijaká kreatívna realizácia, skús apoň dobrovoľníctvo, prednášky alebo workshopy. Uvidíš, že na pohovore ti to môže veľmi pomôcť.
Hlavne sa nikdy nepodceňuj! Svoje silné stránky odprezentuj najlepšie ako vieš. Napríklad v spojitosti s nejakou spomienkou. Vysvetli, prečo by si to mal byť práve ty, čo túto prácu získa.
Držíme ti palce.